Tikko iznākusi Produktivitātes zinātniskā institūta "Latvijas Universitātes domnīca LV PEAK" monogrāfija "Towards Climate Neutrality: Economic Impacts, Opportunities and Risks" (Ceļā uz klimata neitralitāti: Ekonomiskā ietekme, iespējas un riski). Monogrāfijas zinātniskās redaktores ir Latvijas Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāja, prof. Inna Šteinbuka un Pasaules Enerģijas padomes Latvijas Nacionālās komitejas prezidente, NELL vadības grupas priekšsēdētaja, asoc. prof. Olga Bogdanova.
Monogrāfija prezentē dažādu valstu zinātnieku starpdisciplinārus enerģētikai veltītus pētījumus, lai atbalstītu politikas veidotājus, zaļās transformācijas procesu pētniekus un jebkuru iesaistīto sabiedrības locekli izaicinājumiem bagātajā ceļā uz klimata neitralitāti. Ietverto pētījumu galvenais mērķis ir veicināt Eiropas Savienības klimata neitralitātes sasniegšanu līdz 2050. gadam. Autoru ieteikumi var būt noderīgi ES atveseļošanas un noturības plāna Eiropai un REPowerEU plāna īstenošanā Latvijā un citās ES dalībvalstīs.
Izdevuma nozīmīgumu jo īpaši uzsver Pasaules Enerģijas padomes ģenerālsekretāres Andželas Vilkinsones (Angela Wilkinson) un bijušā Eiropas Savienības enerģētikas komisāra Andra Piebalga monogrāfijai sagatavotie atzinīgie priekšvārdi. Savukārt enerģētikas mūsdienu galvenos problēmjautājumus ieskicē NELL programmas vadītājas Olgas Bogdanovas intervija ar Klimata un enerģētikas ministru Raimondu Čudaru, kā arī Eiropas Komisijas viceprezidenta Valda Dombrovska raksts par enerģētisko krīzi un ilgtermiņa perspektīvām.
Monogrāfijas tapšanā liela loma ir bijusi arī vairākiem NELL programmas dalībniekiem, kuru pētījumu rezultāti par enerģētikas trilemmu Latvijas kontekstā izklāstīti trīs nodaļās:

  • Edgars Groza, Kārlis Gičevskis, Edgars Smiltāns, Inese Karpoviča, Gunārs Valdmanis. Latvia’s energy supply and security;
  • Karīna Viskuba, Anrijs Tukulis, Tomass Liepnieks, Haralds Millers. Latvia’s environmental sustainability and green energy development in terms of the WEC Energy Trilemma Index Tool;
  • Romāns Oļekšijs, Fēlikss Zajecs, Egons Rozenfelds. Energy equity: Story about equality.

Monogrāfija ir brīvpieejas izdevums, un ar to iespējams iepazīties tiešsaistē.

csm_Towards_climate_neutrality_f17835bb43.jpg

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai sniegtu jums vislabāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Nospiežot “Piekrītu” vai turpinot pārlūka sesiju, jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes.